Легендарниот Владе Дивац (ВИДЕО)

518

Владе Дивац претставува една од најголемите кошаркарски легенди од поранешните Југословенски простори.

Високиот центар беше еден од првите кој ја проби бариерата и на свои 20 години се пресели во САД. Можноста уште како дебитант да заигра во големото финале со величини покрај себе како “Меџик” Џонсон, Мајкл Купер, Џејмс Ворти, Бајрон Скот и останатите, беше отскочна даска за неговата кариера.

Српскиот великан во NBA помина 16 сезони во кои промени три тимови. Започна во “лејкерси” а потоа настапуваше за Шарлот Хорнетс и Сакраменто Кингс. Кариерата ја заврши во тимот кој го избра на драфтот, Лос Анџелес Лејкерс во 2005-та година. Многумина забораваат колку подвижен и агилен беше големиот Владе. Еден од оние кој и покрај своите 216 сантиметри, знаеше како со топката. Еден од центрите со префинето чувство за игра, одличен шут и луцидно чувство за асистенција.

Денес се потсетуваме на некој од најубавите потези во кариерата на членот на (најеминетната) “Хала на славните”, легендарниот Владе Дивац. Уживајте.

NBA FAN

Димитар Младеновски