NBA колумна на Димитар Младеновски – Најдоброто од Dominique Wilkins (ВИДЕО)

444

За постарите љубители на кошарката добро познат. Можеби единствениот кошаркар кој би можел офанзивно да му парира на најголемиот на сите времиња, Michael Jordan. Jacques Dominique Wilkins А.К.А “The Human Highlight Reel”. Најдобриот кошаркар во историјата на Atlanta Hawks. Единствениот кошаркар кој се вратил по тешката повреда на ахиловата тетива, и да биде подеднакво квалитетени продуктивен како и пред да се повреди.

За подобрите познавачи на оваа волшебна игра, ‘Nique е можеби, најпотценетиот играч кој стапнал на кошаркарскиот терен. Во долгата и богата кариера (од 1982 до 1999 година) Wilkins играше за Atlanta, Los Angeles Clippers, Boston, San Antonio и Orlando. Со одличен успех настапуваше и на Европскиот континент. Ја освои Европската круна со Атински Panathinaikos, и беше M.V.P. на Евролигата во 1996 година. Го освои Италианското првенство со Fortitudo Bologna две години подоцна (1998 година). Најдобрите дуели на натпреварите во забивање ги имаше токму тој против Michael Jordan, “Spud” Webb, Kenny Walker, Shawn Kemp итн. Во два наврати беше и избран за најдобар забивач, иако според многумина таа награда требаше да му биде доделена минимум четири пати. Девет кратен All Star играч и еден од најдобрите стрелци на 80-те и 90-те. Во прилог најдобрите 60 забивања на единствениот и неповторлив, Dominique Wilkins.

NBA FAN

Димитар Младеновски