Ново NBA засилување во Белград (ВИДЕО)

605

Црвена Ѕвезда продолжува сериозно засилува.

Ново име во тимот од Белград е поранешниот NBA плејмејкер, Шабаз Непиер.
32-годишниот бек доаѓа од Олимпија Милано со кој ланското првенство го освои италијанскиот шампионат.
Во најсилната кошаркарска лига има настапувано за Мајами, Орландо, Портланд, Бруклин, Минесота и Вашингтон пред да се пресели на стариот континент во руски Зенит па во миланска Олимпија.
Пред 10 години, Непиер со универзитетот Конектикат ја освои NCAA титулата и беше прогласен за најкорисен играч на турнирот.

Непиер ќе биде замена за Факундо Кампацо. Аргентинецот го напушти Белград и се врати во добро позната средина (неговиот поранешен тим) Реал Мадрид. Лани летото, популарниот “Баси” беше цел на управата на “црвено/белите” а овој предоден рок конечно успеаа да го доведат во своите редови.

Ѕвезда е еден од најактивните тимови во летниот преоден рок. По доведувањето на репрезентативниот плејмејкер – Милош Теодосич, во “Штарк арена” пристигнаа и довчерашниот играч на Чикаго Булс, Марко Симонович како и литванскиот интернационалец Рокас Гиедратис. Огромен придонес се очекува и новодојдениот ветеран Адам Хенга кој пристигна од шампионскиот Реал Мадрид, како и од Mајк Тоби кој доаѓа од Барселона. Центарската позиција е засилена со искусниот Џоел Боломбој.

Повеќе од јасно дека амбициите на тимот се далеку повисоки по ланската разочарувачка сезона.

Димитар Младеновски