NBA-Невиден дебакл на Оклахома Сити

221

Од синоќешната NBA програма, го издвојуваме највисокиот пораз во историјата на лигата.

Мемфис ја демолираше Оклахома со (неверојатни) 73 поени разлика (152-79). Катастрофалниот пораз на “Тандер” претставува неславен рекорд кој претходно го држеше Мајами кој (на 17 Декември 1991) загуби на гостувањето во Кливленд со 68 поени разлика. Ланското првенство Оклахома доживеа уште една мизерија, губејќи од Индија Пејсерс со 57 поени разлика.

Со осмиот пораз по ред, Оклахома е на 13-тото месо на Западот, а под нив на дното се наоѓаат Њу Орлеанс Хорнетс и Хјустон Рокетс.

NBA FAN 

Димитар Младеновски