Ретро NBA-Легендарниот шут во Кливленд (ВИДЕО)

1431

На денешен ден (пред повеќе од три децении) се случи еден од најубавите моменти во кошаркарската историја.

При израмент резултат (2-2 во победи) во премиерата на разигрувањето, се играше решавачкиот меч меѓу домаќинот Кливленд Кавалирс и (послабо рангираниот гостин) Чикаго Булс. Во тоа време (се до 1999 година) победникот во првото коло на плејофот се одлучуваше по добиени 3 натпревари.

И покрај тоа што (во сезоната 1988/1989) “коњаниците” важеа за фаворит од страна на аналитичарите, (најголемиот на сите времиња) Мајкл Џордан го докажа спротивното. Последните моменти од решавачкиот двобој е окaрактеризиран како почеток на растот на (тогаш) младите “бикови”.

Во својата 5-та професионална сезона, тогаш 25 годишниот “Ем-Џеј” на дело, покажа колку е способен сам на свои плеќи да води тим на кој му се предвидуваше повеќе од светла иднина. Прогнозите беа повеќе од прецизни.

Последниот шут кој го реши мечот е наречен “кинач на срцата”. Уживајте во најубавите моменти од оваа инстант класика.

NBA FAN

Димитар Младеновски