NBA-Феникс ја потврди лидерската позиција (ВИДЕО)

804

Феникс Санс се судри со Филаделфија 76ерс во дуел на првопласираните тимови во двете конференции.

Домаќините ја потврдија одличната форма и извојуваа голема победа во “долината на сонцето” со конечни 114:104. Девин Букер беше прв стрелец со 35 постигнати поени следен од Крис Пол кој имаше дабл-дабл ефект од 19 поени и 14 скокови. На спротивната страна Џоел Ембид имаше 37 поени но Џејмс Харден имаше слаба шутерска ноќ која се покажа пресудна за поразот.

Интересно е што борбата за врвот во источната конференција е толку израмнета што синоќешниот пораз ги симна “сиксерси” од првата на четвртата позиција. Феникс е водечки тим во NBA со скор 61-14. Последен пат кога “сонцата” ја надминале бројката од 60 победи пред 75-от натпревар во тековното првенство е далечната 1993-та година кога се пласираа во финалето каде загубија од Чикаго Булс.

NBA FAN

Димитар Младеновски