NBA-Бостон ја разнесе Филаделфија (ВИДЕО)

523

Филаделфија го пречека Бостон и доживеа нешто кое ретко кој можеше да претпостави.

Новодојдениот Џејмс Харден беше во салата, ги поздрави навивачите но не дебитираше за својот тим. Гостите ја продолжија победничката серија на 9 победи по ред на импресивен начин. Со одлична игра во текот на целиот натпревар, “селтикси” целоснo доминираа и ги разнесоа “сиксерси” со 48 поени разлика (135-87). Џејлен Браун беше прв стрелец со 29 поени следен од Џејсон Тејтум кој постигна поен помалку. На спротивната страна само двајца играчи на Филаделфија имаа двоцифрен број на поени, и не ни чудно што домаќините доживеаа ваква катастрофа.

Овој натпревар претставуваше седмиот најтежок пораз за Филаделфија 76ерс во тимската историја.

NBA FAN

Димитар Младеновски