NBA со Димитар Младеновски-Рекордна ноќ за Стеф Кари (ВИДЕО)

272

Во синоќешниот дуел помеѓу Голден Стејт и Денвер, се случија неколку големи индивидуални достигнувања.Најпрво, Стеф Кари ги торпедираше гостите од Денвер постигнувајќи 53 поени, притоа погодувајќи 10 тројки. “Воините” извојуваа победа од 116-107, во натпревар на кој еден од најголемите шутери на сите времиња стана прв стрелец во историјата на тимот од Калифорнија. Кари го надмина легендарниот Вилт Чембрлен на првото место по бројот на постигнати поени во богатата историја на франшизата на Оукленд. Поразот на тимот на Денвер беше уште по тежок откако еден од нивните најдобри играчи, Џемајл Мареј, сериозно се повреди. И покрај поразот, тимот од Колорадо сеуште се наоѓа на четвртото место на табелата додека Голден Стејт се бори за влез во плеј-офот.

NBA FAN

Димитар Младеновски