NBA-Чикаго го запре најсилниот тим во лигата, шампионот прегазен во Њу Орлеанс (ВИДЕО)

84

Најинтересното од синоќешната NBA програма.

Чикаго Булс го запра најдобриот тим во лигата.
“Биковите” ја прекинаа триумфалната серија на “Селтикси” (кој имаа 9 победи по ред) со победа во “Јунајтед центар” со 121:107.
Шест играчи на Чикаго имаа двоцифрен број на поени, а водечки беше ѕвездениот бековски тандем Демар Дерозан со 28 поени и Зек Лавин со 22 поени.

Њу Јорк Никс и се омазди на Оклахома Сити Тандер за поразот на свој терен, од пред 10 денови.
“Никси” триумфираа на гостински терен со 129:119.
Џејлен Брансон имаше сјајна претстава постигнувајќи 34 поени и 9 асистенции а огромна помош доби од Џулиус Рендл и Ар-Џеј Берет кој постигнаа по 25 поени.

Голден Стејт Вориорс гостуваше во Луизијана, против Њу Орлеанс Пеликанс.
Актуелниот шампион настапи без Стеф Кари и Клеј Томсон, а тоа резултираше со резултатска катастрофа. “Воините” загубија со 45 поени разлика (83:128).
Брендон Инграм беше најрасположен на мечот со 34 постигнати поени.

Кливленд и Атланта се судрија во борба за третата позиција во Источната конференција.
“Кавси” излегоа како победници со 114:102.
Балансираниот напад на домаќините беше клучен за успехот. Поентерски лидер беше Донован Мичел со 29 поени, следен од Дариус Гарланд со 26 поени и Чеди Осман со 23 поени.

NBA FAN
Димитар Младеновски