НБА анализа на Димитар Младеновски: Одмаздата на DeMar DeRozan (Видео)

180

Од најновите натпревари што се одиграа во NBA лигата минатата вечер имавме исклучително интересен меч (San Antonio Spurs против Toronto Raptors).

Во предходните текстовите наведовме дека летово се случи размена меѓу двата тима во која DeMar DeRozan се пресели во Spurs-и во замена за Kawhi Leonard.

Во првиот меч меѓу овие два тима по трампата бевме сведоци што значи мотивација да се одигра на највисоко можно ниво и да се победи тимот кој се откажал од услугите на најдобриот играч што го облекол нивниот дрес.

DeMar DeRozan пружи партија каква секој би посакал против своите довчерашни соиграчи.

21 поен / 14 скокови / 11 асистенци = Прв triple double во својата блескава кариера и слатка победа против својот поранешен тим со скоро 20 поени разлика.

Иако за мене Vince Carter е икона на Toronto Raptors, неспорно е дека нивни најдобар играч во франшизата е токму DeRozan.

Убаво ги потсети “рептилите”  на тоа ноќеска.

 

NBA FAN

Димитар Младеновски

Прочитајте ги колумните на Димитар:

НБА колумна на Димитар Младеновски: Магичниот PENNY

NBA колумна на Димитар Младеновски: БАЛКАНОТ ЈА РАЗБРАНУВА НБА

Ретро НБА колумна на Димитар Младеновски: SHAWN KEMP – Ѕверот од 90-тите

НБА колумна на Димитар Младеновски: Титулата е многу поблиску на дофат за LAKERS одколку што мислевте

НБА колумна на Димитар Младеновски:Toronto Raptors – Лажниот фаворит од Северот

loading...