NBA-Милвоки го враќа “ретро” изгледот (ВИДЕО)

268

“Елените” го враќаат стариот изглед.

Милвоки Бакс следната сезона, во одреден број на натпревари ќе носи дресови кој беа едни од најомилените на фановите ширум Светот.

Оваа гарнитура, “елените” ја носеа од 1993 до 2002 година. Kога ќе се погледнат овие дресови навивачите веднаш ќе се сетат на прекрасните поентерски партии на Глен “Биг Дог” Робинсон, почетокот на кариерите на Вин Бејкер и еден од најголемите шутери на сите времиња Реј Ален, неуморниот Сем Кесел итн.

Најголемиот резултат кој тимот од Висконсин успеа да го оствари во тој период. е финалето на Источната конференција во сезоната 2000/2001. Тогаш “бакси” загубија од Филаделфија (на Ален Ајверсон) со 4:3, и за “влакно” не успеаа да се пласираат во големото финале.

На барање на навивачите се почесто тимовите се решаваат (барем привремено) да ги вратат “ретро” дресовите кој и денес се едни од најбараните во Светот. Ќе биде интересно да се видат Јанис Антетокумпо и неговата чета во ова издание.

Димитар Младеновски