ВИДЕО: Лудо и непредвидено сценарио – Торонто води против Голден Стејт (2:1)

424

Кошаркарите на Торонто Репторс синоќа го совладаа Голден Стејт Вориорс во „Оракл Арена“ со резултат 123:109 и поведоа со 2:1 во финалната серија од НБА лигата.

За секој нереален шут кој Стеф Кари го погоди, Каваи Ленард и Дени Грин имаа подготвен одговор.

Торонто Репотрс знаеше дека пред себе имаат тешка мисија, но сепак ги победија и поведоа во серијата.

Малкумина веруваа во вакво сценарио, пред почеток на сезоната никој не веруваше дека Торонто ќе дојде до финале, па дури и дека ќе води против Голден Стејт.

Сите стартери на Торонто беа двоцифрени на оваа средба, Ленард постигна 30, Лаури 23, Сиакам 18, колку што имаше иДени Грин. Кај поразената страна, Стеф Кари имаше нестварни 47 поени, со 8 скокви и 7 асистенции.

Натпреварот број 4 е на програмата ноќта помеѓу петок и сабота, каде Вориорси ќе бараат сламка на спасот, а Торонто во случај на евентуална победа, ќе биде на чекор од сензационална титула.