Тухел: Мбапе и Нејмар се фантастичен тандем

0
95

Тренерот на Пари Сен Жермен, Томас Тухел упати пофални зборови за играта на Килијан Мбапе кој синоќа во триумфот над Олимпик Лион (5:0) постигна четири гола. Германскиот стручњак смета дека Мбапе во тандем со Нејмар се една од најдобрите офанзивни двојки.

– Имаме одлични фудбалери, а за тандемот Нејмар – Мбапе можам да кажам дека е фантастичен. Тие се вистинска опасност за противничките голмани. Секако, тука се и Кавани, Ди Марија и другите. Воопшто целиот тим кога функционира резултатите доаѓаат, рече Тухел.

ПСЖ има максимални девет победи по девет рунди во Лига 1 и е убедливо прв со 27 бода, пред Лил со 19.

„Светсците“ се првиот тим во историјата на Француското фудбалско првенство со низа од девет победи од почетокот на сезоната.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here