NBA-Тони Кукоч во “халата на славните”!

155

Еден од најдобрите европски кошаркари на сите времиња, хрватската легенда, Тони Кукоч, синоќа и официјално е примен во “халата на славните”. Во најелитното кошаркарско друштво го внесе неговиот поранешен соиграч, легендарниот Мајкл Џордан.Со синоќешното достигнување, Хрватска стана втората земја (по САД) со најмногу членови меѓу “бесмртните” во Спрингфилд. “Сплитскиот Пинк Пантер” стана петиот хрват на кого тоа му пошло од рака по величини како: Крешимир Чосиќ, Мирко Новосел, Дино Раџа и Дражен Петровиќ.

NBA FAN

Димитар Младеновски

NBA колумна на Димитар Младеновски-Сплитскиот Пинк Пантер (ВИДЕО)