NBA со Димитар Младеновски-Њу Јорк е конечно силен (ВИДЕО)

305

Едно од најпријатните изненадувања сезонава неспорно е тимот на Њу Јорк Никс. Деновиве играчите и нивата армија фанови имаат многу причини за насмевка.

После долго време, “никси” играат одлично организирана и успешна кошарка. Во моментов имаат серија од 12 победи во последните 13 натпревари.

Во синоќешниот дуел со Мемфис Гризлис, на гости, тимот од “големото јаболко” извојува нова убедлива победа (118-104). Најважно од се, безицира место во плејофот за прв пат по сезоната 2012-2013. Во последните 16 години ова претставува само четврти пласман на Њу Јорк во доигрувањето. Предводени од својот All-Star Џулиус Рендл и (љубимецот на NBA фановите) Дерик Роус, “никси” го освоија “Фед-Екс” форумот. Рендл постигна 28, а Роус 25 поени во новата победа. Њу Јорк со скор од 37-28 е четврто пласиран тим на Истокот.

NBA FAN
Димитар Младеновски