Зидан не е заинтересиран да работи во Манчестер Јунајтед

235

Поранешниот тренер на Реал Мадрид, Зинедин Зидан, не е заинтересиран да го предводи Манчестер Јунајтед, објави „Ле Паризиен“.

Претходно англискиот великан пројави интерес за Зидан.

Во моментов, Манчестер Јунајтед под водство на Жозе Мурињо е на десеттото место во англиската Премиер лига по седум круга. Јунајтед е без триумф на последните три средби. Одигра нерешено со Вулверхемптон (1:1), загуби од Вест Хем (1:3) и беше елиминиран од Лига купот од второлигашот Дерби.

Според изворот, Зидан не планира да се врати на тренерот во блиска иднина.

– Тој не пријавил интереси или контакти со претставници на Манчестер Јунајтед. Се чини дека Французинот не сака да води тим што се соочува со проблеми во текот на сезоната. Изгледа ризично и може да ја расипе неговата репутација. Познато е дека Французин сака да се врати во Јувентус во Торино, стои во анализата на „Ле Паризиен“.

Зидан (46), го предводеше Реал Мадрид од 2016 година и три пати по ред стигна до трофејот во Лигата на шампионите.

loading...