ТРАГЕДИЈА: Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа

79

Легендарниот кошаркар Коби Брајант загинал денеска во хеликоптерска несреќа. Екс-кошаркарот на Лејкерси имаше 41 година.

Брајант заедно со уште најмалку четири лица патувал со својот приватен хеликоптер над Калабасас, кога избил пожар, пренесува New York Post.

Во несреќата нема преживеани, а причината за рушењето на леталото се истражува.

Сопругата на Брајант, Ванеса, не била меѓу оние во хеликоптерот, пишува TMZ.

Брајант мина 2 децении во Лос Анџелес Лејкерс, освојувајќи пет шампионски прстени. Се појави и 18 пати на Ал Стар натпреварите пред да се повлече од професионалната кошарка во 2016-та година.

Информацијата се уште не е официјално потврдена.