Почетна тагови јапонија

таг: јапонија

Акишино устоличен за нов престолонаследник на Јапонија

Акишино, помладиот брат на јапонскиот цар Нарухито, официјално е устоличен за престолонаследник на Јапонија. Целодневната церемонија во Царската палата требаше да се одржи во април,...

Нова катастрофа во најава? Јапонија ќе ја исфрла контаминираната вода од...

Јапонската влада наскоро ќе ја официјализира одлуката контаминираната вода од нуклеарната централа Фукушима да ја исфрли во морето и покрај силното противење на локалното...

(ФОТО) Проѕирни јавни тоалети поставени во Токио

Токио ги украси своите паркови со разнобојни јавни тоалети кои се целосно проѕирни. Тоалетите се дизајнирани од јапонскиот архитект Сигеру Бан и се поставени...

Јапонците масовно го загреваат тутунот – дали драстично ќе падне продажбата...

Иако се верува дека пушењето е најпопуларно во посиромашните земји, Јапонија не е таков пример – тоа е една од најпознатите технолошки напредни земји,...

Во Јапонија мажот и жената не спијат во ист кревет: Имаат...

Без оглед колку е мал нивниот дом, како и другите различни навики, сопружниците во Јапонија најчесто одбираат да спијат барем во одделни кревети, ако...

Јапонија издвојува уште 302 милијарди долари за поддршка на економијата

Јапонската влада планира да вклучи дополнителни 302 милијарди долари за директно трошење во буџетски расходи, како дел од вториот пакет мерки за ублажување на...

Јапонија падна во рецесија

Податоците објавени утрово потврдија, сепак, дека Јапонија паднала во длабока рецесија, за прв пат по четири и пол години. Третата најголема светска економија падна за...

Јапонците откриле како да се носат заштитините маски на високите летни...

Додека сите во светот размислуваат за летување, Јапонците размислуваат за летото. Во лето, таму е топло (над 35 степени Целзиусови) и влажно (90%), особено...

Еруптира најактивниот вулкан во Јапонија, исфрли пепел до 4000 метри висина

Еруптира еден од најактивните вулкани во Јапонија, Сакуријам и над кратерот исфрла облак од пепел на најмалку 1000 метри висина, пренесува Еј-би-си њуз. Според Советодавниот...

Катастрофални поплави и лизгање на земјиштето во Јапонија: Се евакуираат речиси...

Една жена била пронајдена мртва откако нејзиниот автомобил паднал во река, а маж го однела водата откако излегол од својот автомобил и се обидел...
- Реклама -
- Реклама -
Скопје
clear sky
-1 ° C
-1 °
-1 °
86 %
0.6kmh
0 %
Fri
16 °
Sat
10 °
Sun
11 °
Mon
13 °
Tue
9 °

НАЈПОПУЛАРНО

ИНТЕРЕСНО