Нов температурен рекорд во Русија: -63 степени во селото Ојмјакон (ФОТО)

467

Руското село Ојмајкон кое се наоѓа во областа Јакутија на Сибир е едно од најстудените места во светот.

На Фејсбук страната “Made in Russia” објавена е фотографија на која пишува дека е забележан нов рекорд во ова село, при што биле измерени -63 степени целзиусови.

Оваа зима е крајно ладна и во нашата Македонија, каде деновиве во сите градови температурите се далеку под нулата, во Берово и Битола беа измерени и високи -21 степен целзиусови.

Да видат вакви фотографии од луѓе кои живеат во Русија или Сибир и прават лудории за време на минусни температури, не е ништо ново,но ова момче од Грција дефинитивно ги собра сите погледи.

Халкидики е побелен од снег а момчево во гаќички за капење оди во ладните морски води и плива. Дури и повикува некој свој близок „Ѓорѓос“ да дојде и да му прави друштво, но останува сам. Нема секој смелост да заплива на 4. јануари.

Погледнете: