Најбогатиот Македонец со 6 милијарди евра остави зад себе империја

3314

Пред 3 години на 87 годишна возраст, почина Мајк Илиќ, еден од најбогатите Македонци во светот. Веста јаобјавија локалните медиуми во Детроит, каде што тој беше исклучително угледен граѓанин.

Мајк Илиќ е роден во 1929 година во САД, и по потекло е од Македонија. Неговите родители беа македонски емигранти кои пристигнаа во САД во 1924 година.

Мајк успеа да создаде своја сопствена продавница која подоцна се претвори во успешна франшиза наречена „Little Caesars Pizza“ која денес е многу позната во Америка и Канада. Тој исто така е сопственик на хокеарскиот клуб Ред Вингс, бејзбол тимот Тајгерс и 15% од НБА тимот Пистонс, сите од Детроит, Мичиген.

Успехот со „Little Caesars Pizza“, му помогна на Илиќ да инвестира во други бизниси за храна, спорт и забава.

Списанието „Форбс“ го стави на 86-то место на листата 400 најбогати Американци во 2016 година. Неговото богатство се проценува на околу шест милијарди долари.

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) информираше дека Илиќ бил еден од најголемите поддржувачи и долгогодишен донатор на организацијата. Тој и неговата сопруга Маријана се совршена американска успешна приказна. Со своите скромни почетоци во Детроит, тој демонстрираше што може да се случи со напорна работа и посветеност. Тие се покажаа како вистински визионери во Детроит, и модели во американското општество, но секогаш горди, и никогаш не ги заборавија своите македонски корени и проблеми на македонскиот народ.

„Татко ми беше претприемач, единствен во својата генерација како визионер и лидер, давајќи силен стимул за нашата организација и за нашето семејство“, рече Кристофер Илиќ, претседател и извршен директор на Илик холдингс. „Тој имаше позитивно влијание во светот на спортот, бизнисот и заедницата, и ние ќе го паметиме и неговата непоколеблива посветеност кон неговите вработени, неговата страст кон великодушноста во Детроит кон другите и неговата посветеност кон семејството и пријателите. Моето семејство и компанијата ќе продолжи да работи напорно за да ја задржи својата енергија присутна во сè што остави. Голема чест за мене што работев со него за раст, развој и одржување на нашите деловни активности, но пред сè, јас сум благодарен и горд што можев да го викам тато “, рече Кристофер

Мајк Илиќ беше сопруг на Маријана Илиц, неговата животна и деловните цели 61 година. Имаат седум возрасни деца Денис (Џим Скаличи) Рон Мајкл r.униор (Ноел), Лиза (Глен Мареј), Атанас (Пети), Кристофер (Келе), Керол, 22 внуци и три правнуци.

Роден е во Детроит, Мичиген во 1929 година како дете на македонските емигранти Сотир Илиќ и Султана Тасеф Илииќ кои имигрирале во САД во 1924 година.

На 8 мај 1959 година Илиќ ја отвори својата прва пицерија Мали Цезари во Гарден Сити, Мичиген. Таа прва пицерија прерасна во најголемиот ланец пица во светот со ресторани во 20 земји. Успехот на ланецот Мал Цезар, му даде на Илиќ инвестиции во други бизниси за храна, спорт и забава. Седиштето на сите бизниси е во Детроит и ќе продолжи да работи како семеен бизнис, предводен од претседателот и извршен директор на Илиќ холдингс, Кристофер Илиќ.

Компаниите имаат над 23.000 вработени со полно работно време и скратено работно време и пријавиле приход од 3,4 милијарди долари во 2016 година.