Фудбал со Димитар Младеновски-“Црниот пантер” кој стана претседател (ВИДЕО)

598

Џорџ Мане Опонг Веа. Еден од најомилените играчи кој го носеле црвено-црниот дрес на Милан. Имаше одлична 18 годишна кариера, но се чини најдобро остана запаметен како бестрашен напаѓач во дресот на “росоњерите”.Во 1995 ја освои претижната награда “златна топка”. До денес прерставува првиот и единствен Африканец на кое тоа му пошло од рака. Сезоната 1995/1996 беше исклучително успешна за “Кралот Џорџ” (како што го нарекуваа). Под водство на легендарниот Фабио Капело и во состав заедно со Роберто Баџо и Дејан Савичевич во нападот, Веа ја освои Серија А. Милан се закити со шампионската титула во Италија во првата сезона со “црниот пантер” како предводник во нападот. Истото се случи и во 1999 година, кога “росоњерите” повторно беа крунисани. Од 2018 година, Веа е претседател на неговата родна Либерија. Уживајте во ова видео во кое на дело ги имаме неговите најубави голови во дресот на Милан.

Димитар Младеновски