ВНИМАВАЈТЕ: Се очекува ГОЛЕМО невреме, дожд од 50 до 100 л/м2

790

Во следниот период голема нестабилност ќе ја зафати нашата држава, поточно од денеска па некаде до седми јуни локално низ државава се очекува да наврнат дури од 50 до 100 л/м2 воден талог. Времето ќе биде многу нестабилно со честа појава на поројни врнежи од дожд, грмежи и засилен ветер додека поради загреаната атмосфера локално процесите ќе бидат доста ИНТЕНЗИВНИ и во форма на НЕВРЕМЕ со интензивен пороен дожд, силен ветер, силни и чести електрични празнења и појава на град.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Поради силните електрични празнења граѓаните ги советуваме да не претстојуваат на отворен простор и под осамени дрвја додека овчарите своите овци да ги делат во помали групи со цел да ги заштитат. Исто така поради доста интензивните врнежи има услови и за локални поплавувања.

Силно невреме ќе го зафати целиот регион и ќе услови многу дожд и град како и силен ветер а има опасност и од локални поплавувања.

Инаку регионот веќе е зафатен од силно невреме со силни врнежи од дожд и град како и силен ветер, веќе овие врнежи почнуваат да создаваат проблеми.

Подготви: Славчо Попоски за 1ТВ