NBA со Димитар Младеновски-Портланд го освои Солт Лејк Сити (ВИДЕО)

236

Портланд Треил Блејзерс продолжува со одлична тимска игра. Победничката серија брои 5 по ред по синоќешната победа над првопласираниот тим во лигата, Јута Џез. Конечни 105-98 за “блејзерси” и импресивен триумф, на гостински терен во Солт Лејк Сити.

Демиен Лилард капитенски го предводеше својот состав со 30 постигнати поени. Дабл-дабл ефект на босанскиот центар Јусуф Нуркич (11 поени и 15 скокови), Си-Џеј МекКалум постигна 26 а Кармело Ентони 18 поени. И покрај поразот Јута е сеуште лидер во NBA со скор од 50 победи и 20 порази.

NBA FAN

Димитар Младеновски