Нападнати канцеларии за мобилизацијата во Русија, има и повредени

245

Рускиот претседател Владимир Путин најави делумна мобилизација на 21 септември, а министерот за одбрана Сергеј Шојгу најави дека 300.000 мажи ќе бидат испратени во војна. Но, наводно тој број би можел да биде многу поголем, до милион луѓе.

На повеќе места низ Русија имаше немири поради најавената мобилизација.

Антон Герашченко, советник во Министерството за внатрешни работи на Украина, објави видео за кое вели дека е снимено во Волгоград.

„Центрите за мобилизација во Русија горат. 35-годишен маж почна да фрла молотови коктели кон канцеларијата за регрутирање“, пишува Герашченко.

Имено, како што се претпоставува, најголем дел од документите за регрутите во Русија сè уште се на хартија.