Индискиот пилот ослободен од Пакистан бара веднаш да се врати во акција

207

Индиски воени претставници тврдат дека пилотот Абинандан Вартаман, неодамна ослободен од пакистански затвор, бара да се врати да лета што е можно поскоро, пренесува „Тајмс оф Индија“.

Вартаман во моментов е во процес на медицински прегледи од страна на група лекари во Болницата за истражување и упатување на армијата, се вели во извештајот.

Вартаман беше пречекан како херој во Њу Делхи со лет на Воздухопловните сили во петокот на полноќ и прво беше однесен во Централната медицинска установа на воздухопловните сили, а подоцна префрлен во Болницата за истражувања и упатување.

Во саботата, министерот за одбрана, Нирмала Ситараман и главниот шеф на воздухопловната база, Бирендер Синг Даноа, имаа одделни средби со Вартаман.

Вартаман се жалел дека претрпел ментално малтретирање за време на неговото заробеништво иако неговите пакистански киднапери, наводно, не му нанеле физички повреди.

„Пилотот беше во стресна состојба околу 60 часа, а и неговиот грб е повреден поради исфрлањето од авионот. Тој морал да трча со повреден грб откако слетал во Пакистан“, изјави воен претставник за новинарите.

За време на инцидентот над Кашмир претходно оваа недела, Вартаман, наводно, соборил еден пакистански борбен авион Ф-16 додека пилотирал со својот МиГ-21. Другиот пилот не го преживеал инцидентот.

Индискиот пилот потоа бил се катапултирал од кабината откако неговиот авион бил соборен. Тој слетал на територијата на Пакистан, каде што бил заробен. Вартаман беше ослободен од пакистанските власти два дена подоцна, како гест на добра волја за деескалирање на тензиите над оспорениот регион Кашмир.