Дурaнт стисна заби, заигра, па уште потешко се повреди (видео)

374

Кевин Дурент беше критикуван што не му помага на својот тим кој очигледно се мачи во финалната серија со Торонто. Ѕвездата на Голден Стејт стисна заби за да заигра на петтиот меч во Торонто, но веќе во втората четвртина заработи тешка повреда.

Тој се повреди при еден обид за дриблинг, по што се фати за десната нога во пределот над петата, жалејќи се на проблем со тетивата. Соиграчите беа во шок, Дурент се повлече на клупата за резерви и повеќе не се врати на теренот, но Голден Стејт и без негова помош успеа да слави со 105-106 и да намали на 2-3 во победи во финалната серија.

Сепак, никому во таборот на актуелниот првак не му беше до славење поради повредата на Дурент, за кого во случај на потврда на стравувањата – кинење на тетивата би можела да значи и пауза од цела година од кошаркарските терени.