Агенти на ФБИ го претресуваат имотот на Трамп: Мојот прекрасен дом моментно е под опсада

652
dpatopbilder - 12.04.2018, USA, District of Columbia, Washington: Donald Trump, Präsident der USA, nimmt an einem Treffen mit Gouverneuren und Gesetzgebern im Kabinettsraum des Weißen Hauses teil. (zu dpa: «Trump: Entscheidung über Militäreinsatz in Syrien "ziemlich bald"» vom 12.04.2018) Foto: Evan Vucci/AP/dpa +++ dpa-Bildfunk +++

ФБИ извршило налог за претрес во одморалиштето Мар-а-Лаго на Доналд Трамп во Палм Бич, Флорида, како дел од истрагата за ракување со претседателските документи, вклучително и доверливи документи, кои можеби биле донесени таму.

Поранешниот претседател потврди дека агенти на ФБИ биле во Мар-а-Лаго и рече дека „дури упаднале во мојот сеф“.

Тој беше во кулата Трамп во Њујорк кога беше извршен налогот за претрес на Флорида, изјави познатото лице за Си-Ен-Ен.

„Прекрасниот дом на Мојо, Мар-А-Лаго во Палм Бич, Флорида, моментално е под опсада, рација и окупација од голема група агенти на ФБИ“, рече Трамп во изјава синоќа.

Извонредниот потег за претрес на домот на поранешниот претседател го зголемува влогот за Министерството за правда и доаѓа додека правните проблеми на Трамп продолжуваат на повеќе фронтови. Трамп, исто така, се очекува да објави во наредните месеци дека ќе започне уште една кандидатура за Белата куќа во 2024 година.

Кристина Боб, адвокатка на Трамп, изјави дека ФБИ ги запленила документите.

„Претседателот Трамп и неговиот правен тим соработуваа со претставници на ФБИ и Министерството за правда на секој чекор од патот“. „ФБИ спроведе ненајавена рација и го заплени весникот“ – рече Боб.

Имаше комуникација меѓу ФБИ и американската тајна служба пред да се изврши налогот за претрес во понеделникот, рече лице запознаено со ова прашање, дозволувајќи му на ФБИ да пристапи до имотот без никакви компликации. Има само мал отпечаток на Тајната служба во Мар-а-Лаго кога Трамп не е таму.

CNN побарало коментар од ФБИ. Министерството за правда одбило да коментира.

Официјален претставник на Белата куќа изјави дека не бил известен за потрагата.