Зошто Мбапе ќе биде подобар од Роналдо и Меси? Доволен е само еден поглед на неговата статистика

833

До пред неколку години се чинеше дека најголемите фудбалски ѕвезди нема да имаат достоен наследник, меѓутоа се појави едно момче кое ја украде целата слава – Килијан Мбапе.

Играчот кој е вистински хит, не само на ова Светско првенство, туку и во последните неколку години, редовно ја тресе мрежата и нема намера да запре.

Фактот дека се наоѓа на листата на најплатени фудбалери во светот, иако има само 19 и пол години, доволно говори за каков суперталент станува збор. Најчесто го споредуваат со Тиери Анри, споменувајќи го како негов единствен и вистински наследник.

Тој на Мундијалот во Русија заблеска кога тоа беше најпотребно – во осминафиналето против Аргентина. Беше убедливо најдобар играч на мечот со постигнати два гола кои ѝ овозможија на Франција да се пласира помеѓу осумте најдобри земји.

Сега од него се очекува уште повеќе, но мора да се има на ум дека тој сè уште е млад играч кој допрва ќе му покаже на светот што навистина може. Меѓутоа, постои една статистика која покажува колку Мбапе е всушност добар.

Килијан во својата кариера (вклучувајќи го клубот и репрезентацијата) одиграл вкупно 7.889 минути. За тоа време постигнал 55 голови со 33 асистенции, а тоа значи дека просечно учествувал во постигнување на погодоци на секои 89.8 минути.

Само за потсетување, фудбалерот на Пари Сен-Жермен има само 19 и пол години.