Заев и Ципрас се слушнаа по втор пат, прес-конференција во 18.30 часот

783

Ве известуваме дека Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска, во 18.30 часот во Медиа центар, заедно со членовите на Владата на Република Македонија ќе одржи прес конференција во врска со договорот за спорот кој Република Грција го има со уставното име на Република Македонија.

Во 18 часот по локално време пак, грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе се сретне со грчкиот претседател.

Ципрас во претседателската палата ќе го информира Прокопис Павлопулос за телефонскиот разговор со Зоран Заев.

Според информациите од Атина, македонскиот и грчкиот премиер веќе го оствариле телефонскиот разговор закажан за попладнево.