(ВИДЕО)По евроголот на Гранде Пандев италијанците воодушевени: Гол на сезоната…, за награда „Пушкаш“ на ФИФА

768
Andrea Lamantia of Lecce competes for the ball with Andrea Pinamonti of Genoa during the Serie A match between US Lecce and Genoa CFC at Stadio Via del Mare on December 8, 2019 in Lecce, Italy.

Капитенот на македонската репрезентација, Горан Пандев уште еднаш ја воодушеви Италија, Европа но и целиот фудбалски свет со феноменалниот погодок кој денеска го сервираше во дресот на Џенова.

Иако на крајот мораше да се соочи и со исклучување, сепак Пандев дефинитивно ќе го памети дуелот против Лече поради неверојатниот гол со лоб удар од 36 метри, како што пресметаа прецизните Италијанци. Вистинска мајсторија, прекрасно примена топка на гради и со волеј удар лобуван противничкиот голман.

„Гол на сезоната… Гол на годината. Ова е гол кој дефинитивно може да конкурира за наградата ‘Ференц Пушкаш’ на ФИФА, за најубав гол на годината“ – се дел од коментарите на италијанските медиуми, но и неутралните фудбалски вљубеници.