Вака е апсен терористот од Крајстчрч: Тргнал да бега со автомобил, а потоа полицајците се залетале во него и го сопреле

572

На интернет се појавило видео на кое се гледа како е уапсен терористот Брентон Тарант, кој во џамијата во новозеландскиот град Крајстчерч убил најмалку 40 луѓе.

Тарант дошол со автомобил до џамијата, вооружен до заби, а потоа од автомобилот вадел оружје и пукал во муслиманските верници.

На основа на снимките може да се заклучи дека по масакрот Тарант тргнал да бега со автомобилот, но полицискиот автомобил буквално се забил во него и го сопрел.

Снимено е како Тарант лежи на земја, додека полицајците го држат врзан.