Тажна вест: Почивај во мир Горан, „Комитите“ останаа без еден од основачите

158

Навивачката група „Комити“ денеска со жалење ја примија веста за смртта на еден од нивните основачи, Горан Костадиновски – Гокси.

51 годишниот Костадиновски по долго боледување починал, а навивачката група веднаш тоа го сподели со јавноста со емотивен текст за загубатана својот член:

Со неверување ја примаме и соопштуваме веста дека згасна животот на една легенда од Западната трибина и воопшто Македонската спортска и навивачка сцена.

Учествуваше во основањето, во огромна мера развојот на навивачката група и изградбата на имиџот и препознатливоста на името Комити.

Ќе паметиме многу негови дела, идеи, рачно изработувани знамиња, стихови, песни, кореографии, пароли, текстови…најмногу ќе ја паметиме неговата голема љубов и СТРАСТ за нашиот Вардар. Ќе го паметиме и по Градски Парк…

Ќе го паметиме како голем другар, како лик кој поврза многу генерации, како инстутуција на Западната трибина од која учевме и многу научивме.

Ќе паметиме дека своевремено беше дел и од структурите на Фудбалскиот Клуб Вардар.

Комитски небесен Копу, прими ја оваа легенда со највисоки почести. Нека биде таму до вас и нека чува место за сите ние кои некогаш ќе се приклучиме за и од небесата ги исполнуваме заедничките завети.

Сочуство до семејството и најблиските, бидете горди дека израснавте еден голем човек, голем Комита кој Западот нема никогаш да го заборави !

Горан Костадиновски – Гого (23.08.1969 – 28.10.2020)

Од Гокси се простија и од „Работнички“.

Со голема жалост и тага ја примивме жалната вест за смртта на нашиот верен навивач Горан Костадиновски Гокси. Работнички загуби голем човек кој низ годините поминати во Градски парк ги помести стандардите во навивањето и покажа како се сака и бодри и Работнички. За сите победи заеднички!