Почетна тагови празник

таг: празник

Честит 11 Октомври – Македонија го одбележува денот на народното востание

Денеска се одбележува 11 Октомври, Денот на народното востание. Македонија одбележува 79 години од почетокот на антифашистичкото востание. Организираното востание на македонскиот народ против бугарскиот,...

Празник Раѓање на Пресвета Богородица – Денес никако не правете ги...

Верниците од православна вероисповест денес го одбележуваат големиот празник-раѓањето на пресвета Богородица, празник кој се нарекува и Мала Богородица. Овој разник се вбројува во 36...

Денес се празнува Св. Јован Крстител

Денеска е Собор на св. Јован Крстител. Уште од првите векови Црквата утврдила овој ангел во тело да се прославува веднаш после празникот Богојавление. Тоа е затоа...

Гувернерката на Мичиген го прогласи 8. септември за македонско-американски ден

Гувернерка на американската сојузна држава Мичиген, Гретчен Витмер, го прогласи 8 септември, за македонско-американски ден. Ова признавање покажува дека македонската заедница во Мичиген е мошне...

Македонија го слави 8.септември: 29 години независност и самостојност на државата

Македонија денеска го одбележува 8 септември, денот на независноста. Пред 29 години, на денешен ден 1991 година, 95,09 процентии од граѓаните се изјазнија „ЗА“,...

Шалтерите на „Водовод“ утре ќе работат само прва смена

ЈП „Водовод и канализација” -Скопје, ја известува јавноста, своите корисници и граѓаните на град Скопје дека на ден 28.08.2020 (петок) заради празникот Успение на...

Голема Богородица неработен ден за граѓаните од православна вероисповед

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 28 август (петок), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица) е неработен ден за граѓаните од православна...

Илинден е в недела, а понеделник е неработен ден за сите...

Денот на Републиката 2 Aвгуст (недела) е неработен ден за сите граѓани, а согласно Законот за празници на Република Македонија неработен е и 3...

Важна информација од ЈСП за претстојниот празничен викенд

ЈСП информира дека јавниот превоз во петок 1 Мај, сабота 2-ри и недела 3 мај ќе функционира од 5 до 14 часот, а автобусите...

ВАСИЛИЦА: Еве што треба да направите за да ве следи среќа...

Православните христијани кои се водат според Јулијански календар на 13 јануари ќе ја пречекаат Православната или Старата нова година. Голем број македонски семејства Василица ја...
Скопје
clear sky
39.8 ° C
39.8 °
39.8 °
25 %
2.6kmh
0 %
Mon
40 °
Tue
41 °
Wed
43 °
Thu
42 °
Fri
41 °

НАЈПОПУЛАРНО

ИНТЕРЕСНО