РОНАЛДО Е КАКО ПУШКАШ, следниот е Али Даеи?

751

Капитенот на репрезентацијата на Португалија стана најстариот играч кој на едно Светско првенство постигнал хет-трик…

Кристијано Роналдо постигна три гола во ремито на Португалија против Шпанија (3:3) во првото коло од групата „Б” на Мундијалот во Русија.

Тоа му појде од нога на 33 години, a покрај тоа, Ронaлдо на врвот на листата на стрелците на најдобрите европски фудбалери се изедначи со легендарниот Ференц Пушкаш. Португалецот и Унгарецот сега имаат по 84 гола за своите национални тимови, со тоа што Роналдо дојде до тој резултат по 151 а Пушкаш само во 89 мечеви.

Роналдо е и првиот играч кој се запишал на листата на стрелците на осум по ред шампионати на Европа и на светот. На глобално нив пред нив е само Иранецот Али Даеи, кој има 109 голови на 149 средби за својата национална селекција.