Полицијата спаси киднапирано девојче: Погледнете како беше изведена акцијата

257

На снимката се гледа моментот кога тексашката полиција ја пробива вратата од хотелската соба и го спасува киднапираното 8-годишно девојче кое е сокриено во корпата за алишта.

Безбедносните камери и камера поставена на униформата на еден од полицајците ја откриваат акцијата на американската полиција. На видеата може да се види како тие пристигнуваат пред хотелската соба, а потоа ја разбиваат вратата и го апсат киднаперот.

Американската полиција потоа го пронајде девојчето во корпата за алишта и го реши случајот, односно киднапирањето кое се случило пред неколку месеци.

Имено, 8-годишното девојче било киднапирано од улица на 18-ти мај додека шетало со својата мајка. Киднаперот потоа го одвел девојчето со себе, а постои сомнение и дека сексуално го злоставувал.

Откако се појавија првите снимки и фотографии на автомобилот на киднаперот, американската полиција ја интензивираше потрагата и сето тоа кулминираше со упадот во хотелската соба и апсење на киднаперот во текот на септември.