По негативните рекорди на Лопетеги, Солари постави нов рекорд во Реал Мадрид: Најдобар старт во историјата на еден тренер

382

Откако Хулен Лопетеги од коло во коло редеше се повеќе негативни рекорди во клупската историја, привремениот тренер на клубот, Сантијаго Солари веќе постави рекорд за најдобар старт во историјата на клубот.

Аргентинецот е најдобриот тренер во 116 годишната историја на клубот со четири победи, 15 постигнати голови и само два примени. Со овој скор, Солари го надмина Пелегрини кој досега го имаше најдобриот старт во клубот со исто толку победи но нешто послаба гол разлика.

Иако има одличен старт во „Кралскиот клуб“ се уште не е познато дали Солари ќе остане тренер на Реал Мадрид до крајот на сезоната или од клубот ќе побараат друго решение.