Плејбој принцовите живеат во луксуз и умираат млади: Трагедии што ги завија милијардерите во црно

101

Принцот Азим, син на султанот од Брунеи, еден од магнатите на американската филмска индустрија чија деловна активност се проценува на пет милијарди долари, почина неодамна. Азим беше шесто дете на султанот во Брунеи и четврто по ред за тронот. Медиумите во Велика Британија наведуваат дека Азим починал по долго и тешко боледување на 38-годишна возраст, како и дека, во согласност со исламските обичаи, бил погребан истиот ден кога починал.

Во неговата татковина беше прогласена седумдневна национална жалост, а одржувањето прослави во тој период беше строго забрането.

Луди забави и врски со познати личности

Принцот Азим поголемиот дел од својот живот го помина во Европа и САД, каде беше добредојден гостин на најлудите забави на кои присуствуваа членови на светскиот џет-сет – од холивудски актерки и планетарно популарни пејачи, до манекенки кои често завршуваа во неговите прегратки.

Мајкл Џексон, Памела Андерсон и Џоан Колинс беа само некои од пријателите на принцот Азим со кои тој среќно славеше родендени во тинејџерските години.

Како и децата на повеќето светски милијардери, синот на султанот од Брунеи се школувал во Велика Британија, каде што добил завидно образование. Неговата диплома од Оксфорд беше, покрај парите, билет за светот на бизнисот. Наследникот на султанот од Брунеи се обиде со својата сила во филмската индустрија, каде за кратко време постигна голем успех.

Не беше имун ниту на познатите убавици. Тој се обиде да ја заведе ѕвездата на „Големиот брат“, Џејд Гуди. Отпрвин тие беа само пријатели, а потоа тој и подари прстен вреден три и пол милиони евра „од пријателски побуди“. Џејд не го одбила подарокот, но не станала сопруга на принцот Азим. Оваа позиција ја „одбра“ актерката Скарлет Јохансон, со која синот на султанот од Брунеи се забавуваше откако ја напушти Гуди. Но, ниту таа  не успеа да стане принцеза.

И покрај законите и обичаите во неговата татковина, принцот Азим отворено ја поддржуваше ЛГБТ заедницата, што доведе до шпекулации дека во еден момент тој „го пробал забранетото овошје“ и сфатил дека жените повеќе не го привлекуваат како некогаш. Одговорот на неговиот татко беше повеќе од остар: тој објави закон според кој хомосексуалците ќе бидат каменувани до смрт. Поради жестоката реакција на меѓународната јавност, султанот од Брунеи мораше да вети дека ќе се откаже од контроверзната промена на законот.

Додека од една страна уживаше во дружење со познати личности и раскошен живот, од друга страна принцот Азим беше препознатлив во јавноста како еден од ретките богаташи кои финансиски помагаа сериозно болни деца и деца со аутизам. Неговата филантропија сигурно ќе остане гордост на несреќниот татко кој ја доживеа најголемата можна трагедија што може да го снајде родител – да го закопа неговиот син.

Еден порок го уби синот на владетелот на Дубаи

Како и султанот во Брунеи, и владетелот на Дубаи, шеикот Мухамед бин Рашид Ал Мактум остана без син. Принцот Рашид I Мухамед бин Рашид Ал Мактум беше првиот во редот за престолот, но една фатална грешка го чинеше безгранична доверба на неговиот татко, а подоцна и неговиот живот – дрога.

Иако се потруди да ги воспитува своите синови во исламски дух, да им всади семејни вредности, да ги научи на филантропија и да овозможи образование во Велика Британија, што е традиција во најбогатите арапски семејства, најстариот син на владетелот на Дубаи залута. Дури и по завршувањето на студиите, принцот Рашид продолжи да живее во Лондон, потроши големи суми пари, правеше во британски авион забави за кои се зборуваше долго и нашироко.

Предупредувањата на неговиот татко не беа доволни за принцот Рашид да запре навреме и да го елиминира порокот. Прво најави дека ќе го ослободи од моќта, а потоа го укина неговиот богат апартман. Со неговиот помлад син, братот на Рашид Хамдан, шеикот од Дубаи често одел во Лондон и се возел со метро; тоа беше начин да му се покаже на постариот Рашид како треба да живее, и покрај милијардите што ги поседува семејството Ал Мактум. Залудно – порокот не го пушти Рашид.

Принцот Рашид (34) почина во семејната куќа во септември 2015 година. Иако медиумите во Обединетите Арапски Емирати пишуваа дека тој починал од срцев удар, се знаело дека младиот принц Рашид бил предозиран од кокаин.

И додека се шушкаше дека шеикот Рашид починал од дрога, неговиот братучед, за модниот дизајнер и син на арапскиот шеик Султан бин Мохамед ал Касими, тоа било јасно. Младиот принц Калид бин Султан Ал Касими беше пронајден мртов во Лондон, во неговиот стан, по оргија со кокаин и литри алкохол. За време на неговата смрт тој имал само 39 години.