NBA колумна на Димитар Младеновски-Ник Ван Ексел (ВИДЕО)

471

Ники Максвел Ван Ексел беше еден од најбрзите и офанзивно најимпресивните бекови во 90-тите. Добро познат на кошаркарските фанови по своите бестрашни влезови во рекетот како и неисцрпната енергија. Ник “the quick” беше поентер кој совршено би се вклопил во денешниот стил на игра во NBA лигата. Секогаш беше расположен за поени и за него не постоеше “лош” шут.

Во прилог е една од најдобрите партии на Ван Ексел во дресот на “Лејкерси”. Moлневито брзиот плеј на негова 23 годишна возраст пружаше зрела игра која го надминуваше неговото дотогашно скромно професионално искуство. Во стил на прекален ветеран го водеше својот тим до голема победа на гостувањето во Бостон, против својот најголем ривал. Уживајте…

NBA FAN

Димитар Младеновски