NBA колумна на Димитар Младеновски-Експлозивниот Берон Дејвис (ВИДЕО)

1332

Сезоната 2006-2007 беше возбудлива и атипична, посебно за тимот на Голден Стејт Вориорс.

Предводен од нивниот експлозивен бек (тогаш 27 годишниот) Берон Дејвис, тим исполнет со недокажани но исклучително талентирани играчи успеа да го елиминира прво пласираниот тим во NBA (фаворитот за тронот), Далас Маверикс.

Осмопласираниот тим во Западната конференција приреди едно од најголемите изненадувања во историјата, исфрлувајќи го доигрувањето најдобриот тим во NBA, предводен од најкорисниот играч на тековното првенство, Дирк Новицки.

Во време пред “воините” да станат сериозен конкурент за титулата, дури и пласман во плеј-офот, важеше за големо достигнување.
Токму оваа сезона, сјајниот бек од Калифорнија приредуваше вистинско шоу на теренот.

Во прилог следуваат најубавите потези на “Би-Диди” од историската ’06/’07 на тимот од Оукленд. Уживајте….

NBA FAN

Димитар Младеновски