Најмоќниот природен антибиотик кој уништува 30 бактерии

199

Маслото од диво оригано со векови е едно од најбараните природни лекови за разни здравствени проблеми. Неговите лековити својства биле познати дури и во времето на античките Грци, а таткото на медицината Хипократ често го користел како антисептик.

Ова моќно масло се смета дека е едно од најмоќните природни антибиотици и поради неговата моќност треба да биде претпазливо да се користи и секогаш треба да се меша со други масла за јадење.

1. Ефективен лек против бактериски инфекции и габични инфекции

Многу студии докажаа дека маслото од диво оригано има силни антибактериски својства, што го прави ефикасен сојузник во борбата против дури 30 бактерии, вклучително и E-coli, што предизвикува многу здравствени проблеми за многумина.

Тоа е подеднакво успешно во третманот на габични инфекции. Често го користат луѓе кои имаат атлетски габички за нозете или ноктите.

2. Ги намалува менструалните проблеми

Традиционално се користи за болни периоди, но и за нередовни периоди. Тоа е група на растителни производи кои го стимулираат протокот на крв во пределот на карлицата и предизвикува контракции на матката. Поради оваа причина, употребата на масло од диво оригано не се препорачува за бремени жени, но употребата на класично суво оригано во форма на зачини не е проблем.

3. Помага при дигестивни проблеми

Без добро варење нема добро здравје. Маслото од диво оригано го стимулира протокот на жолчката во дигестивниот систем и со тоа го подобрува самиот дигестивен процес. Го намалува производството на гасови и помага во регулирањето на желудочните киселини.

4. Ги ублажува ефектите од заболувањата на кожата

Многу луѓе со псоријаза, егзема или розацеја најдоа спас во ова масло. Важно е да се напомене дека е во концентрирана форма маслото не треба да се користи само затоа што може да предизвика црвенило или иритација. Кога станува збор за кожни болести, се меша со масло од јојоба, кокос или маслиново масло и прво се тестира на мал дел од кожата пред да се користи на голем дел од телото. Ако по употребата нема последици како горење, чешање, осип или која било друга иритација, тогаш сè уште можете да го користите.

5. Извор на многу основни хранливи материи

Магнезиум, цинк, витамин Ц, витамин Е, железо, калциум, манган, ниацин – сите овие се важни хранливи материи што се наоѓаат во маслото од диво оригано.

6. Ги ублажува респираторните проблеми

Студиите покажаа дека е ефикасно кај бронхитис, астма и респираторни проблеми предизвикани од грип или настинка. Една од неговите главни состојки, карвакрол, се бори со заразни организми кај инфекции на горниот респираторен тракт, но исто така ќе помогне во инфекциите на пониските респираторни патишта.

Има благ седативен ефект врз респираторните проблеми предизвикани од алергија и ја ублажува реакцијата на телото на алергени.

7. Заштитува од кардиоваскуларни заболувања

Благодарение на неговите моќни антиоксидантни својства, го штити срцето и крвните садови од оштетување. Го намалува лошиот холестерол и ги спречува масните наслаги во организмот.