Музичарката пред смртта ја исполнува својата последна желба, планира да го обезбеди синот: „Се гледаме во рајот“

283

Американската музичарка Кет Џенис умира, а во своите последни моменти од животот решила да се погрижи нејзиниот син Лорен да биде обезбеден откако таа ќе почине.

Кет боледува од сарком, малигнен тумор. Таа неодамна објави песна наречена „Dance You Outta My Head“ и ги покани ТикТокерите да ја слушаат и да ја користат во нивните видеа. Авторските права на песната ги дала на својот син, па тој ќе ги добие сите пари од овој сингл.

Во ноември 2021 година, Џенис почувствувала грутка на вратот, но мислела дека не е ништо сериозно. Во март 2022 година, таа одлучила да оди на лекар бидејќи грутката се зголемила.

Тогаш ја дознала дијагнозата. Музичарката била подложена на хемотерапија и операција, а во јули 2022 година објави дека е излекувана. За жал, во јуни минатата година дознала дека ракот се вратил, т.е. ги зафатил белите дробови.

https://www.instagram.com/p/CoIRc_2urOp/?utm_source=ig_embed&ig_rid=644d2d44-0221-41d6-8a45-1d74a4253df8

Кет на почетокот на овој месец на своите следбеници на социјалните мрежи им откри дека има мали шанси да преживее.

„Се борев напорно, но саркомите се премногу тешки. Сите пари од музиката ги пренасочив кон мојот син. Сакав да објавам уште една песна пред мојот роденден. Сакам мојата последна песна да донесе радост и забава. Тоа е сè што сакав преку борбата со ракот.Посакувам да можев да ви се обратам, но го загубив гласот. Ве молам направете ми услуга и зачувајте ја мојата последна песна која се наоѓа во описот на мојот профил. Ви благодарам на љубовта и се надевам дека ќе ви се допадне песната. Се гледаме во рајот“, напиша таа.

@cat.janice

#greenscreen YOU ALL GAVE ME MY ONE MORE MOMENT ALIVE AND I AM FOREVER GRATEFUL ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️ offically Billboard Charting top 40 artist!!!!!!! #billboard #viraltiktok ALSO TOP 50 TIKTOK VIRAL!!!!!!!!!!!!!! @billboard

♬ Dance You Outta My Head – Cat Janice

„Dance You Outta My Head“ стана хит на ТикТок, а многу луѓе се снимаат како танцуваат на овој весел ритам.

„Таа сака да го напушти овој свет среќна и да ги „натера“ луѓето да танцуваат. Мислам дека објавувањето на „Dance You Outta My Head“ како нејзина последна песна покажува каква личност е таа“, изјави нејзиниот брат.