Маскирани луѓе речиси убиле германски политичар од ќотек: Се обиделе да го убијат Франк Магниц насред Бремен! Го тепале и го оставиле полумртов

98

Полицијата во Германија соопштила дека локалниот лидер на десничарската партија Алтернатива за Германија – AFD, го нападнале и тешко повредиле неколку луѓе во северозападниот град Бремен.

Полицијата во Германија соопштила дека верува дека нападот на Mагниц, кој се случил вчера, бил политички мотивиран и повикала да се јават сведоци.

AFD утрово соопштила дека станува збор за обид за убиство. Магниц упаднал во заседа на тројца маскирани мажи, паднал во несвест откако бил претепан со парче дрво, а потоа бил удиран и во глава. Сега е во болница.

За разлика од овие коментари, покрај објавата на Твитер се гледа дека напаѓачите речиси го убиле Магниц.

Бил полумртов кога конечно престанале да го тепаат.

Бремен, најмалата германска држава, има закажани регионални избори за 26-ти мај, истиот ден кога се закажани и изборите за Европскиот парламент, на кои AFD планира да победи.

loading...