Македонија под нулата, сончево и студено време, од утре нови обилни врнежи од снег

528

Времето во Македонија ќе биде сончево и студено време со мала до умерена облачност. Утрото ќе биде ведро и студено со многу ниски температури, кои во целата земја ќе се спуштат под -10 степени, а во Пелагонија и Малешевијата и до -18 степени.

Дневните температури скоро насекаде ќе бидат под нула. Утринската температура ќе се движи од минус осум до минус 12 степени, а дневната температура ќе се движи од минус еден до два степени.

Во Скопје ќе биде сончево и студено со мала до умерена облачност. Утринската температура ќе достигне до минус 11 степени, а дневната температура до минус еден степен.

Под влијание на влажен и студен бран, во среда и во четврток претпладне ќе има нови пообилни врнежи од снег, особено во западните делови.

Потоа следува период на стабилно и суво време повторно со ниски утрински температури, а дневните ќе бидат во благо покачување.