Кафето со брокула е вистински хит, а го препорачуваат и нутриционистите

761
За некого додавањето било што во кафето е “грев“, така што истото не го комбинираат ниту со млеко ниту со одредени чоколадни додатоци. А замислете во овој кофеински напиток да додадете малку зеленчук?

Она што нутриционситите го препорачуваат е мешавина на кафе и брокула. За придобивките од оваа комбинација пишува и нутриционистката Ситниа Сас од Њујорк.

Брокулата е богата со влакна кои што даваат чувство на ситост, а исто така изобилуваат со есенцијални хранливи материи коишто се потребни за зачувување на здравјето.

Според написот во списанието “The Journal of Nutrition” 2017 година наведува како личностите коишто се поуспешни и послаби имаат изобилство на Ц витаминот во организмот.

А се прашувате за рецептот? Не грижете се, истиот е премногу едноставен.

Исушете парче брокула и сомелете ја во прав. Секој ден додавајте по една лажица од овој прав во Вашето кафе, измешајте ги состојките и испијте ја оваа совршена комбинација на состојки. Ќе бидете воодушевени од резултатите. Пробајте!