Јокиќ ќе го добие најголемиот договор во историјата на кошарката

79

Најдобриот играч на Денвер Нагетс, Никола Јокиќ, наредната сезона ќе го потпише најголемиот договор во историјата на НБА лигата.

Еден од најдобрите центри во светот на кошарката, во 2018 година потпиша петгодишен договор, за максимална сума од 148.000.000 долари.

Со она што го прикажува на трените во НБА лигата, на 25-годишниот српски репрезентативец му порасна и цената.

Новинарот на ЕСПН, Боби Макс, пишува дека летото во 2022 година, Јокиќ ќе добие „супер-макс договор“, договор кој би бил најголем во историјата на кошарката.

Услов да добие таков договор е Јокиќ да биде избран во една од трите најдобри петорки во НБА лигата, оваа година.

Исто така, покрај Јокиќ, „супер-макс договор“ би можел да добие и неговиот голем конкурент од Филаделфија Севентисиксерс, Џоел Ембид.

Во НБА лигата, во моментов, „супер-макс договори“ имаат Јанис Адетокумбо (228.000.000 долари), Расел Вестбрук (207.000.000) и Руди Гобер (200.000.000).