ИНЦИДЕНТ ВО ЏАМИЈА: ОД МИНАРЕТО ЕЧЕШЕ ПЕСНАТА “BELLA CIAO”- ХАКИРАН СИСТЕМОТ ЗА МОЛИТВА, ТУРСКИТЕ ВЛАСТИ ЗБЕСНАА!

127

Турските власти покренаа истрага откако во Измир беше хакиран системот преку кој се повикуваше на молитва, па така вчера вечер од минарињата на неколку џамии можеше да се слушне италијанската антифашистичка песна „Чао Бела“.

Таа песна се емитуваше наместо повикот за молитва кој се слуша од џамиите пет пати на ден.

Локалниот огранок на турските власти надлежни за верски прашања го потврдија овој инцидент и најавија отворање на внатрешна истрага и доставување извештај до полицијата.

„Бела Чао“ се емитуваше откако „непознати лица извршиле саботажа и нелегално го хакирале системот за повик на молитва“, се вели во соопштението.

Обвинителството во Измир отвори истрага за инцидентот, во кој ќе бидат вклучени корисници на социјалните мрежи осомничени за „негирање на верските вредности“. Портпаролот на владејачката партија, Омер Челик, остро го осуди инцидентот на Твитер и изјави дека сторителите ќе бидат пронајдени.

Инцидентот се случи во екот на светиот месец, кога се празнува големиот муслимански празник Рамазан, во време на постот и во моментот кога џамиите биле затворени поради пандемијата на вирусот корона.