Илон Маск предлага на Марс да се фрлаат нуклеарки (ВИДЕО)

60

Првата човечка населба на Марс ќе биде изградена со помош на „стаклени куполи“, најавува извршниот директор на „Спејс Х“, Илон Маск.

Илон Маск, претприемач и милијардер, кој стана вториот најбогат човек на светот оваа недела, често зборува за својата амбиција да патува засекогаш на Марс и да го претвори човечкиот род во мултипланетарен вид.

Раните доселеници ќе живеат во привремени живеалишта пред да се бара порадикално решение за да се направи Марс подостапен за човечкиот живот, рече Маск во една од неговите неодамнешни објави на Твитер.

Маск исто така се надева дека еден милион луѓе ќе се населат на Марс до 2050 година, а со цел да ја направи Црвената планета поудобна, тој предлага метод познат како тераризација.

Ова вклучува фрлање атомски бомби на половите на Марс за да се стопат ледените капаци и да се предизвика забрзано глобално затоплување за да се направи животот поудобен за луѓето.

„Животот во стаклените куполи на почетокот. На крајот, тераризација за поддршка на живот сличен на оној на Земјата “, додаде Маск во својата објава на Твитер.

„Тероризацијата е премногу бавен процес за да ги доживееме нејзините ефекти врз нашите животи. Сепак, можеме да воспоставиме човечка населба. „Барем некои идни цивилизации кои ќе патуваат низ вселената, откривајќи ги нашите урнатини, ќе бидат импресионирани што луѓето успеале да стигнат толку далеку“, рече Маск.

Патем, приказната за тераризација на Марс ја започна Илон Маск во 2014 година.

Во интервју за американскиот ТВ водител Сивен Колберт, тој изјави дека постои брз и бавен начин да се трансформира Марс во планета слична на Земјата. Брз начин е фрлање на термонуклеарни бомби врз нејзините столбови.

Неколку години подоцна, тој исто така објасни како може да изгледа тој бавен начин, предлагајќи систем на џиновски огледала да се стават во орбитата околу Марс за да ја рефлектира сончевата светлина на површината.

Соништата на Маск за трансформација на Марс добија удар од студијата објавена во списанието „Природни астрономи“, во кое се тврди дека „тераризирањето на Марс не е изводливо со постојната технологија“.

Сепак, се чини дека тој не обрнува многу внимание на тие тврдења, а на неговиот профил на Твитер сè уште има слика за од тераризација на Марс.

„Спејс Х“ продава и маица со натпис „Nuke Mars“ во својата онлајн продавница (фрлете атомска бомба на Марс).

Компанијата на Илон Маска „Спејс Х“ во своите приоритети го стави развојот на вселенско летало со кое ќе се превезуваат до 100 лица во рамките на Сончевиот систем.