Харадинај се заканува: Никој нема право да зборува за границите, ќе се браниме ако тргнат српските тенкови

277

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, рече дека никој нема право да зборува за границите на Косово и додаде:

„Ако српските тенкови ја преминат косовската граница, ние сме тука, никој друг не е тука”, рече Харадинај.

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, ја има довербата на косовските институции во однос на дијалогот за заемно признавање со Србија, но не и за преговорите за границата, истакна Харадинај.

Тој додаде дека ќе се смета за национална предавство ако некој се обиде да ги „помести границите”.

Како што рече Харадинај, секој што сака да ги помести границите треба да знае дека се води нова војна, објави телевизијата РТК 2.

Харадинај тврди дека „Косово има уставна обврска да го заштити секој граѓанин на нејзината територија”.

„Ако српските тенкови ја преминат косовската граница, ние сме тука, никој друг не е тука. Имаме право на самоодбрана. Ова не го спречува правото на НАТО да се брани. Ако нападне Србија, НАТО ќе помогне ако може, ако не, ќе каже среќно”, рече Харадинај.