Ерменците се пофалија: ПВО системот „Игла“ собори два хеликоптери на азербејџанската армија

133

Портпаролката на министерството за одбрана на Ерменија, Шушан Степанјан објави денес дека во текот на судирите во регионот Нагорно-Карабах, ерменската против-воздушна одбрана соборила два азербејџански хеликоптери.

Степанјан на својот профил на социјалната мрежа „Фејсбук“ напиша дека азербејџанските хеликоптери биле соборени со против-воздушниот систем „Игла“.

Таа објави и снимка на која наводно се прикажани соборените летала на азербејџанските воздушни сили.