Домашна сладолед торта: Брзо се спрема, а е вкусна и сочна!

117

Потребно е:

  • 200 гр мелени ореви
  • 200 гр мелени бисквити
  • 200 мл слатка павлака
  • 200 мл павлака
  • малку екстракт по желба
  • крем за шлаг за украсување
  • 2 лажици шеќер во прав
  • 50 гр стопено чоколадо

Подготовка:

Изматете павлака со шеќер во прав и ванила. Изматете ја и слатката павлака, па комбинирајте сè. Поделете на 2 дела. Додадете мелени бисквити и 3-4 лажици млеко на една, и мелени ореви и растопено чоколадо и екстракти од малина или јагода на другата. Изедначете сè добро. Со проѕирна фолија покријте округла лента со дијаметар од 24 см.

Чоколадниот дел наредете го на дното, а преку него делот со мелени ореви. Над ставете неколку бисквити потопени во млеко. Внесете го и ставете го во замрзнувач 1-2 часа. Свртете го на послужавник.

Одозгора изматете 100 гр шлаг и посипете го со сечкани ореви. Повторно ставете во замрзнувач да се излади добро.